Jak si vybrat pejska

27. 09. 2009 | † 30. 09. 2015 | kód autora: OcS

 

Jak si vybrat pejska

INFO: Jak si vybrat pejska - foto

Konečně jsi dostala svolení od rodičů a teď už je jen a jen na tobě, abys vybrala nový přírůstek do rodiny? Pozor! Je to rozhodnutí na hodně dlouhou dobu, tak nic neuspěchej a přečti si pár zaručených rad.

 
Každá rasa je ideální. Ale ne pro každého!
Jsi si jistá, že tobě může dělat společnost jen retrvír, doga nebo jezevčík? Zkrátka dobře víš, jaké plemeno chceš? To je dobře. Ale! Přestože víš, jakého pejska chceš, zjisti si, jaké jsou jeho povahové vlastnosti. Pokud ho budete mít doma, hodí se vůbec do bytu? A jestli máš malé sourozence, zjisti si, jestli se k nim tvá vyvolená rasa hodí. Ne každé plemeno totiž zbožňuje malé děti.

A pokud patříš k těm, kdo prostě jen chtějí psa a zatím něvědí jakého, odpověz si na základní otázky ↓ a potom si prostuduj atlas psů, tam kromě obrázků všech plemen, najdeš i jejich povahové rysy nebo se s rodiči vydejte na psí výstavu, kde si můžete nejrůznější čtyřnohé miláčky prohlédnout zblízka.

Není pes jako pes
Sepsali jsme nejzákladnější otázky na povahu a vzhled pejska. Až na ně budeš znát odpovědi, budeš také vědět, jakého chlupáčka si pořídit.
1. Jak velký by měl tvůj hafík být?
2. Má být dlouhosrstý? Chceš ho česat, stříhat a pečovat o jeho dlouhé chlupy? Nebo má být tvůj mazlíček raději krátkosrstý?
3. Hodí se do velké rodiny?
4. Máš čas chodit se psem na cvičák nebo chceš mít raději malého domácího mazlíčka?
5. Bude to hlídač?
6. Budeš s pejskem sportovat nebo spíš lenošit u televize?
7. Chceš, aby tě na slovo poslechl nebo aby přemýšlel sám?
8. Pes nebo fena?

Sladká štěňátka
Rasu už víš, teď je na řadě výběr konkrétního pejsánka. Domluv se s rodiči a vyhledejte si na internetu důvěryhodného chovatele. Nemusíš mít psa s průkazem původu, ale pokud ho nemá, chtěj vždycky vidět oba rodiče, abys pak nebyla překvapená, když ti z jezevčíka vyroste doga. :o)

Je jasné, že po příjezdu k chovateli tě slaďoučká štěňátka totálně okouzlí a chceš si jedno okamžitě odvézt domů. To by ale nebylo správné. První "okouknutí" štěňátek by totiž mělo probíhat mezi pátým a šestým týdnem jejich věku. Odvézt by sis svého chlupáčka měla až při druhé návštěvě, kdy by mu mělo být už víc než osm týdnů.

U chovatele si určitě prohlédni i mámu štěňátek a počítej s tím, že tvůj vyvolený hafík se jí bude nejspíš podobat. Pokud se tobě nebo tvým rodičům při výběru cokoliv nezdá, nebojte se odejí...

.... Nic na tom není a pár nepříjemných minut je lepší, než několik let se psem, který není podle vašich představ.

Všechna jsou tak nádherná! Tak které?
Jak se dělí štěňátkovské povahy a která je pro tebe vhodná?

Dominantní chlupáček
Jsi moc tolerantní, lehkomyslná, nedůsledná, zkrátka chceš pejsánka na pomazlení? Tak tenhle psík není pro tebe.
Brzy by byl totiž hlavou rodiny a lehce by mohlo dojít k tomu, že byste se ho doma všichni báli.
Jak ho poznáš? Bude ti divoce chňapat po rukou, tahat za nohavici nebo tkaničku u boty. Všude bude první, bude mít navrch při praní s ostatními štěňátky, no prostě jednoznačně všem svým sourozencům velí!

Plaché štěňátko
To se hodí do klidné a pohodové rodiny. Musíš na něj mít ale hodně času. Připrav se, než se seznámí se všemi lidmi, domácími zvuky a různými věcmi, bude trochu bázlivé Potřebuje paničku, která mu vymezí jasná pravidla, ale na druhou stranu tenhle pejsek musí být vychováván s pochopením, bez žádných větších trestů. Z tohohle chlupáče rozhodně nikdy nebude hlídač!
Jak ho poznáš? Většinou sedí trochu stranou od ostatních sourozenců. Přetahování o společné hračky mu moc dlouho nevydrží a když uděláš trochu prudší pohyb, nejspíš se lekne.

Vyrovnaný mazlíček
S takovou psí povahou budete mít doma nejméně práce. Hafík se bezproblémů naučí poslouchat a brzy bude dobře vědět, kdo je v rodině skutečným pánem a koho poslouchat.
Jak ho poznáš? Rozhodně nesedí v koutku, ale hraje si s bráškama a ségrama. Nadruhou stranu to ale není žádný rváč, prostě si jen tak hraje a ve chvíli kdy se u jeho pelíšku objeví nová návštěva - ty, přiběhne tě pozdravit a očichat. :o)

Apatický pejsek
Tenhle miláček nemá zájem o lidskou společnost, budeš s ním mít spoustu práce a povely, které ho naučíš, zřejmě nikdy stoprocentně nezopakuje. Apatický pes prostě nemá zájem být součástí lidské smečky.
Jak ho poznáš? Při návštěvě u chovatele si tě ani nevšimne! Bude tě doslova ignorovat a jasně ti dá najevo, že ho nezajímáš.

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.